Internetový obchod astronomického vybavení www.novedalekohledy.cz
Zaregistrovat se
Kalendář událostí
Plány pozorování

vadimZačátek Podrobněji

6 června 2013 в 11:59

Všechny plány pozorováníPodrobněji
Katalogy
Nová pozorování

vadimSlunce 29.9.2014 Podrobnosti

29 září 2014 в 16:55

vadimAhoj, vesmír Podrobnosti

22 srpna 2012 в 12:05

Nová pozorováníPodrobnosti
Deníky pozorování Ahoj, vesmír
Název
Změnit
Ahoj, vesmír 0

Datum pozorování 22 srpna 2012 в 12:05
Délka pozorování 2 hodiny
Autor
Popis pozorování
Změnit

Náhodná zmínka o návštěvě hvězdárny najednou vyvolala řetěz vzpomínek na dětství - fascinace astronomií, pozorování oblohy zpočátku binokulárem, pak pozorovacím dalekohledem a nakonec doma vyrobeným teleskopem za použití čoček z brýlí. Sny o letech do vesmíru, překotné čtení jakékoli dostupné "vesmírné" beletrie, napjaté sledování kosmických programů, studování "Deníků kosmonauta" ve Vědě a životě - to vše mi nenávratně zmizelo s dospíváním a přechodem na střední školu, a již nikdy se pak nepřipomnělo. Paměť funguje podivně - dlouhou dobu je tu něco naprosto uchvacujícího, a najednou to vše zcela zmizí ze vzpomínek.


A teď se to stejné nadšení vrátilo s novou silou. Možná jde jen o pokus vyvolat znovu dávné naděje a sny, kdo ví, co za tím je - ale takhle uvažovat teď nechci. Osvěžil jsem si astrotechnické znalosti ze školy, podíval se do desítek internetových obchodů, s povzdechem pak nahlédl do peněženky - a přitáhl domů desetipalcový Newton na Dobsonově montáži. Cestou se ukázalo, že auto je nějak malé, do kufru se nevešel ani složený z obchodu. Bude nutné přemýšlet, jak tohle řešit, měnit auto jsem zrovna neplánoval...


Přeskupování nábytku na balkóně kvůli místu pro aparát zabralo hodinu, další hodinu jsme se synem přístroj skládali. Manuál k sestavení montáže z nějakého záhadného důvodu ležel na dně krabice s tubusem a byl objeven teprve v závěrečném stádiu - komu se tohle nikdy nestalo? Samozřejmě se to vše neobešlo ani bez ztracených šroubků, ale za pomoci kutilské improvizace se nakonec podařilo vše dovést do konce. A tu u všech přítomných vyvstala očekávatelná otázka - kam tohleto uložíme?


Jistě, to budeme muset nějak vyřešit, ale později. Teď se stmívá, rychle na balkón! Noční pražské nebe obvykle mívá díky neustálemu osvětlení veselou oranžovou barvu, což zvláště turisté shledávají velmi milým, o astronomických amatérech se to ale říct nedá. Domovní dvůr mi teď svým tvarem nejvíc připomíná studnu, přesněji studnu plnou přerostlých stromů. Oblast pro pozorování, která zbývá, má přibližně velikost kapesníku a je orientovaná zhruba k zenitu s nevelkým sklonem na jihozápad.


Za soumraku byla zpozorována hvězda - podezřele jasná a pohyblivá, z čehož bylo usouzeno, že jde o satelit. Zachytit poprvé hledáčkem a poté v hlavní okulár, se ukázalo jako velice těžké i pro 25mm okulár - pohled byl zcela nesouosý (jako by mohl být po první montáži). Nic zajímavého, blikající světlá skvrnka jen o trošku větší než bod, neustále unikající z pohledu. První pozorování se nedalo popsat jinak než jako totální a zcela jednoznačný neúspěch.


Ale postupně začaly z hlubin paměti vyplouvat nejprve abstraktní, potom stále detailnější kousky znalostí o akomodaci, atmosférickém proudění a v normálním životě nevyužitelných jemnostech z oblasti optiky. Po několika dílech Star Treku (kdo je lepší - Kirk nebo Picard?) se konečně opravdu setmělo, sousedé zhasli světla a nebe se najednou naplnilo hvězdami. Teplota dalekohledu se teprve nyní ustálila, a tak začalo první skutečné ponoření se do vesmíru. Bez plánu, bez orientace, jen s potřebou alespoň něco zahlédnout, připomenout si - a opravdu to byl zážitek velkolepý. Fráze "Bože, je to plné hvězd!", nejlíp vystihuje pocity toho večera. A nějak, patrně díky začátečnickému štěstí, jsem narazil na cosi, co nebyla mlhovina ani hvězdokupa, ale zjevně objekt hlubokého vesmíru, viditelný jen trošku a periferně, k jehož identifikaci moje zastaralá výbava znalostí nestačila. Nu co, je co se učit - čekám na večer!

Komentáře: 0
V tuto chvíli ještě nejsou žádné komentáře
Recenze

re-viewerCelestron C90 MAK 

6 června 2013 в 14:10

Všechno recenze
Mapy
Komentáře